Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

portrait 886119 1920
Dowiedz się wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat kuchni francuskiej, delikatesów francuskich i francuskich naturalnych win.

 

 

 

 

 

 

 

Francja to kraj, który – przynajmniej pod względem kulinarnym – nie jest aż tak bardzo oddalony od Polski. Owszem, niektóre tamtejsze zwyczaje kulinarne są dla Polaków niezrozumiałe, ale cóż... tak to już jest. Na szczęście w Polsce coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju produkty francuskie. Dzięki nim możemy przekonać się, jaki jest obraz francuskiej kuchni.

 

Bez zastawy ani rusz

W Polsce bardzo popularnym „daniem” jest fast-food. Wynika to z dość specyficznych, nadwiślańskich przyzwyczajeń gastronomicznych. We Francji jest zupełnie inaczej. Oczywiście – najważniejszym elementem dania jest sam produkt spożywczy, ale bardzo ważne jest też to, aby został on właściwie podany. Zastawa, ozdabianie przyprawami i właściwie podane dodatki to klucz do esencji kuchni francuskiej.

 

Zioła i inne przyprawy

Kuchnia francuska jest dość wyrazista pod względem smaku. Jest to zasługą wyjątkowych i niepowtarzalnych przypraw, które zaskakują swą głębią smaku. Francuzi w kuchni nie mogą się obyć np. bez ziół prowansalskich. Jest to smaczny i aromatyczny dodatek do dania, dzięki któremu nabiera ono wyjątkowego, wręcz „francuskiego” wymiaru. Dlatego kupując produkty francuskie, nie można zapominać o tej niezwykłej przyprawie.

 

Siła dodatków!

Chcąc stworzyć klimatyczny, francuski posiłek, nie można zapominać o lokalnych dodatkach smakowych. Klasyką jest tu oczywiście bagietka, aczkolwiek ważne jest, aby był to produkt nawiązujący do francuskich tradycji, a nie zwykła bułka, która nawiązuje do oryginału wyłącznie kształtem. Trudno sobie wyobrazić francuski posiłek (zwłaszcza śniadanie) bez masełka i śmietany. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie mleka, ale tu – jak wiadomo – warto być ostrożnym, gdyż nie pasuje ono do wszystkich dań.

Jak widać, stworzenie czegoś na wzór oryginalnego dania francuskiego nie jest wcale takie trudne. Ważne, aby podać je w odpowiedni sposób i z wykorzystaniem odpowiednich dodatków. Bądź co bądź, kuchnia francuska nie aż tak bardzo różni się od kuchni polskiej. Suma sumarum składniki diety Francuza i Polaka są dosyć zbliżone.