Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Praca mobilna to nowa rzeczywistość, a  smartfon i laptop znajdują się w jej centrum jako podstawowe narzędzia pracy. Pozostaje kwestia, czym kierować się w doborze sprzętu do pracy zdalnej i hybrydowej, aby wesprzeć produktywność pracowników, a także zabezpieczyć biznes przed przybierającymi z każdym rokiem na sile cyber-zagrożeniami.  O tym, na jakie funkcjonalności smartfonów warto zwrócić uwagę, organizując nowoczesne miejsce pracy, a także jakich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa oczekiwać od vendorów-producentów, mówi Monika Czech, KNOX Focus Sales Specialist w KOMSA Poland.


Według badań Edelman Data x Intelligence („The Work Trend Index”) aż 73% pracowników twierdzi, że chce elastycznych opcji pracy zdalnej. 80% menedżerów oczekuje zaś bardziej zwinnych zasad dotyczących pracy z domu. Działającą w obszarze HR i rozwoju pracowników organizacja CIPD wskazuje z kolei, że 42% pracowników zgadza się co do tego, że urządzenia przenośne pomagają im pracować w sposób, który im odpowiada. Użycie liczby mnogiej w kontekście sprzętu jest przy tym jak najbardziej zasadne, bo myśląc o nowoczesnym i efektywnym miejscu pracy, powinniśmy mieć z tyłu głowy zintegrowany i współpracujący ze sobą system urządzeń wspieranych softwarem.

 

Top 5 funkcjonalności wspierających pracę mobilną 

Tworząc taki ekosystem złożony w podstawowej konfiguracji ze smartfona i laptopa (wersja minimum, która może być uzupełniona choćby o monitor czy tablet), warto zwrócić uwagę, czy gwarantuje on szereg funkcjonalności sprzyjających wydajnej pracy. Eksperci KOMSA Poland sugerują, aby przy wyborze sprzętu na potrzeby przedsiębiorstw bez względu na skalę działalności, zwracać uwagę, czy uzyskujemy dostęp do 5 poniższych rozwiązań.

Ujednolicone powiadomienia

Nie trzeba nikogo przekonywać, że gdy urządzenia biznesowe współpracują ze sobą sprawnie, to firma działa lepiej a osobista efektywność pracownika wzrasta. Pierwszą funkcjonalnością, która pozwala zaoszczędzić czas i zapobiega ciągłemu przełączaniu się między urządzeniami są tzw. ujednolicone powiadomienia. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie wiadomości ze smartfonu użytkownika natychmiast pojawiają się w Centrum akcji systemu Windows. Kliknięcie powiadomienia pozwala od razu podjąć działania, na przykład odebrać połączenie telefoniczne lub odpowiadzieć na sms-a bezpośrednio na komputerze.

Przesyłanie strumieniowe aplikacji

Wspomniane ciągłe przełączanie się pomiędzy aplikacjami zainstalowanymi na smartfonie a tymi na PC podczas intensywnej pracy to prosta droga do katastrofy w obszarze wydajności. Dlatego warto sprawdzić, czy ekosystem urządzeń obsługuje funkcjonalność typu AppStream. Jest ona istotna, ponieważ umożliwia uruchomienia konkretnych aplikacji z telefonu w systemie Windows w ramach osobnych okien. Co więcej, można to zrobić zarówno z poziomu komputera, jak i telefonu. Zazwyczaj wystarczy zeskanować kod QR, aby uzyskać natychmiastowy dostęp do wszystkich aplikacji w telefonie i plików na komputerze.

Drag & drop między telefonem a PC

„Przeciągnij i upuść” (ang. Drag & drop) to jedna z najbardziej intuicyjnych form transferu plików między lokalizacjami na PC. Niektórzy producenci w ramach tworzonych przez siebie zintegrowanych systemów urządzeń mobilnych umożliwiają przenoszenie zdjęć czy video ze smartfonu na komputer. Jest to nieoceniona funkcjonalność, kiedy trzeba jak najszybciej uzyskać dostęp do kluczowego tekstu lub obrazu z pamięci telefonu, aby wykorzystać go np. podczas robienie prezentacji biznesowej. Płynne udostępnianie pliku z telefonu jest na pewno bardziej efektywne od uploadu, a następnie pobierania go z chmury czy przesyłanie go mailem. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z dużymi plikami.

Smartfon jako kamera internetowa

Po kilku latach wirtualnych spotkań i videocalli wszyscy wiemy, jakie znaczenie ma jakość obrazu i jaką frustrację może rodzić jej brak. Chociaż praca stała się bardziej mobilna niż kiedykolwiek, wciąż pojawiają się problemy dotyczące transmisji video podczas telekonferencji. Dlatego niektórzy producenci w ramach oferowanych platform umożliwiają wykorzystanie smartfonu z zaawansowaną optyką i np. 50-megapikselowym aparatem jako kamery internetowej. Co więcej, telefony z opcją zaawansowanego śledzenie ruchu obiektów opartą na sztucznej inteligencji AI, mogą być nieocenione podczas prezentacji i pokazów, automatycznie utrzymując rozmówcę w kadrze, a tym samym pozwalając mu w pełni skupić się na zadaniu a nie sprawdzaniu, czy nie wypadł poza jego ramy.

Współpraca ze środowiskiem Windows 365

Aplikacje funkcyjne takie jak arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu czy kreator prezentacji to dziś nieodzowne narzędzie praktycznie dla każdej osoby wykonującej tzw. prace biurowe. Dlatego dobrze zwrócić uwagę, czy ekosystem urządzeń mobilnych, w który organizacja chce zainwestować, jest zintegrowany z systemem Windows 365 i umożliwia połączenie z nim przez smartfon. Dzięki temu pracownicy hybrydowi zyskają w kieszeni pełnoprawny komputer w chmurze, a to z kolei sprawia, że mogą pracować dosłownie z dowolnego miejsca, o co przecież chodzi w pracy zdalnej. Aby w pełni korzystać ze wspomnianych wyżej narzędzi wystarczy w takim przypadku podłączyć smartfon do dowolnego monitora lub telewizora za pomocą kabla USB-C z obsługą wideo.

Monika Czech, KNOX Focus Sales Specialist w KOMSA Poland, zwraca jeszcze uwagę na inne rozwiązania, tworzące nowoczesne miejsce pracy i wspomagające zarządzanie zadaniami w zespołach:

–- Najwięksi producenci nie ograniczają się jedynie do proponowania biznesowi rozwiązań stricte sprzętowych z zakresu mobile work. Ci najlepsi budują swoją przewagę na tle konkurencji także dostarczając oprogramowanie wspierające produktywność pracowników. Na przykład użytkownicy biznesowi urządzeń przenośnych marek Motorola i Lenovo oprócz spójnego ekosystemu sprzętowego mają możliwość korzystania z Moto Talk – platformy działającej w oparciu o interfejs webowy oraz aplikacje na telefon. Wyposażono ją w funkcje planowania, zarządzania zadaniami czy dniem roboczym pracowników, a także komunikacją w grupie. Bardzo chętnie korzystają z niej firmy ochroniarskie, logistyczne czy handlu detalicznego.

 

Praca mobilna a bezpieczeństwo 

Aspekt wydajności pracy to jedno. Równie istotne jest zadbanie o bezpieczeństwo danych, którego brak czy naruszenie koniec końców może rzutować na produktywność całego biznesu. Phishing, Malware, Ransomware, Man in the Middle. Paleta zagrożeń i niebezpieczeństw, stanowiących realne zagrożenie dla danych osobowych, finansów osobistych i firmowych, jest naprawdę szeroka. Duże organizacje, które mają w swojej flocie smartfony liczone w setkach czy tysiącach powinny szczególnie zadbać o ochronę wrażliwych danych. Ekspertka KOMSA Poland wskazuje na kilka aspektów, które warto uwzględnić budując czy rozwijając flotę urządzeń mobilnych w firmie:

–- Przed wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy urządzenia mobilne są zoptymalizowane pod kątem bezpieczeństwa. To znaczy, czy wspierają szyfrowanie danych, zdalne blokowanie oraz autoryzację wielopoziomową. Dobrym przykładem smartfonu, które spełnia powyższe kryteria i cieszy się ostatnio ogromnym zainteresowaniem ze strony biznesu, jest ThinkPhone by Motorola. Sam sprzęt z wbudowanymi zabezpieczeniami na poziomie chipsetu oraz ochroną wspieraną przez sztuczną inteligencję to jedno. Bezpieczeństwo danych powinno być wspierane także przez odpowiednie platformy zarządzania urządzeniami mobilnymi (tzw. MDM) dla administratorów IT. Umożliwiają one np. rejestrację telefonów w formule Zero Touch czy konfigurację na smartfonach firmowych tzw. tryb kiosku z wyselekcjonowanymi aplikacjami niezbędnymi do pracy. Należy sprawdzać ofertę producentów sprzętu dla SMB i enterprise właśnie pod tym kątem, jeśli chce się nim efektywnie i bezpiecznie zarządzać.

Co ważne, o kwestii bezpieczeństwa nie należy pamiętać wyłącznie odnośnie smartfonów, ale pozostałych elementów tworzących ekosystem dla pracy mobilnej. Wybierając modele laptopów warto zwrócić choćby uwagę na to, czy mają one wbudowane funkcje wspomagające ochronę danych użytkownika. Zalicza się do nich np. czytnik linii papilarnych umożliwiający bezpieczne logowanie, kamerę z osłoną prywatności czy wbudowany moduł TPM (Trusted Platform Module).

Jak widać produktywna i bezpieczna praca mobilna jest w zasięgu praktycznie każdej firmy i pracownika. I właśnie rozwiązań sprzętowych i programistycznych te dwa aspekty należy szukać i oczekiwać od producentów sprzętu mobilnego.

 


KOMSA Poland A Westcoast Group Company jest partnerem handlowym i serwisowym technologii telekomunikacyjnych i informatycznych. Już od 30 lat działamy z sukcesem, przede wszystkim na rynku niemieckim. W tym roku połączyliśmy siły z Grupą Westcoast, tworząc wiodący ogólnoeuropejski sojusz dystrybucyjny dla marek telekomunikacyjnych i IT. Nasza wspólna grupa spółek ma łączne przychody operacyjne przekraczające 5 miliardów euro i silny zespół liczący ponad 2000 pracowników. Posiadamy lokalizacje w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji i Polsce, a także posiadamy centra logistyczne w wielu innych krajach Europy. Oznacza to, że obejmujemy swoim zasięgiem najważniejsze gospodarki Europy – wszystkie kraje, które w nadchodzących latach mają przed sobą ważne zadania cyfryzacyjne i dobre możliwości rozwoju. I właśnie w tym miejscu będziemy ich wspierać.